Život je jako hokejový puk - nikdy nevíš, kam tě nastřelí....

O uzavření extraligy rozhodlo několik vyvolených

3. května 2006 v 23:57 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Zajímavé skutečnosti v případu uzavření extraligy prozradil v rozhovoru pro klubový web trenér a manažer HC Slavia Praha Vladimír Růžička. Z jeho slov vyplývá, že o tak důležité záležitosti, jakou je uzavření nejvyšší soutěže a o podmínkách pro vstup nových klubů rozhodla samozvaná skupina majitelů klubů, která navíc nereprezentovala všechny zůčastnné oddíly.
Co vedlo členy APK k tomuto kroku? (uzavření soutěže)
Tomuto rozhodnutí předcházela dopolední schůzka majitelů klubů, na níž jsme přizváni nebyli, a dokonce na té schůzce nebyl ani náš prezident Miroslav Tvrdý, nicméně už tam se začalo o tom diskutovat a dohadovat ty již veřejnosti známé finanční částky…

Takže lze říct, že majitelé klubů něco navrhli a na vás, jako APK, respektive generálních manažerech jednotlivých extraligových klubů, už bylo jen ty změny posoudit a odhlasovat?
Ano, i tak to lze asi říct. Mimo jiné i proto, že náš zástupce na té dopolední schůzce majitelů klubů nebyl. Ostatně své zástupce tam nemělo více klubů.

Vy sám jste nebyl proti uzavření soutěže?

Proti nebyl nikdo. Mám dojem, že to bylo jednohlasně schváleno. Samozřejmě, že tam zazněly částky, na kterých se dohodli majitelé klubů, tedy těch 25 milionů korun plus sedmimilionové garanci, kterou musí všechny extraligové kluby do 20. června složit jako garanci za celou sezonu.

Majitelé extraligových klubů. Jak imaginární skupina lidí, která se doposud nikde v českém hokeji jako celek neprezentovala. Jak by také mohla. Zatímco v zámoří je struktura vlastníků klubů všem známá a srozumitelná, dopátrat se majitelů českých extraligových klubů není jednoduché.

Hned čtyři kluby jsou vlastněny občanským sdružením, které je také vlastníkem licence. Plzeň, Kladno, Vítkovice a z 51% Zlín tak nemají jednu osobu či skupinu osob, která by se mohla prohlásit za majitele klubu. Stanovy těchto sdružení také většinou ukládají výrazné kroky jimi ovládaných akciových společností konzultovat s valnou hromadou.

Další skupinu majitelů představují města. 49% HC Hamé vlastní město Zlín, majoritním vlastníkem je město také v Pardubicích a Vsetíně. I zde tedy není jedna osoba, oprávněná činit rozhodnutí jakožto majitel, nakládání s městským majetkem vždy podléhá schválení městskou radou či zastupitelstvem.

Slavia, Litvínov a Třinec jsou kluby, které patří do portfolia obřích podnikových koncernů. Majitelem Slavie je Skanska, majitelem Litvínova přes Chemopetrol a Unipetrol polský koncern PKN Orlen a Třinec s největší pravěpodobností patří do ocelářského impéria Moravia Steel. Zde se tedy jedná o konkrétní majitele, představované obřími společnostmi.

Poslední skupinou klubů jsou společnosti, spadající v konečné důsledku pod jednoho či nekolik málo majitelů. Ve Spartě drží prostřednictvím svých firem majoritní podíl Antonín Charouz, ve Znojmě Jaroslav Vlasák, v Liberci Petr Syrovátko a v Karlových Varech Karel Holoubek. Skupina vlastníků okolo předsedy představenstva Jaroslava Davida pak stojí za HC České Budějovice.

Pokud nebyl na jednání majitelů přizván ani zástupce Slavie, dá se předpokládat, že hlavními strůjci plánu na uzavření extraligy byli zástupci poslední jmenované skupiny.

Nikdo nebere majitelům klubů, kteří do nich investují obrovské částky, právo chránit své investice. Nejvyšší hokejová soutěž však není majetkem tohoto společenství vlastníků, ale je pouze špičkovým produktem celého hokejového hnutí, jehož vrcholným orgánem je stále Český svaz ledního hokeje.

Pokud extraligové kluby usoudí, že zbytek celého českého hokejového prostředí ke svému životu nepotřebují, dobrá. Měly by to oddělení však provést důkladně, tedy nejen ze strany, která jim přivede jistotu investic, tj. uzavření nejvyšší soutěže a stanovení jen steží překročitelných podmínek pro vstup do extraligy, ale také ze strany příjmů, které do klubových pokladen směřují z hokejového svazu, zejména na výchovu mládeže.

Pak by ovšem začala ta pravá hokejová válka. Ostatně, podle mnohých už první výstřely padly - na své schůzce ve středu 5. května prvoligové kluby oznámili první odvetná opatření, i když zatím spočívající pouze v rozšíření počtu účastníků o 2 kluby. Něco mí říká, že toto hokejové léto bude ještě pořádně horké...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tenisák Tenisák | Web | 4. května 2006 v 0:18 | Reagovat

A hele, koukám, že jsem našel docela zajímavý blog, doufám, že mne nezklame.

2 Miguel Miguel | 4. května 2006 v 19:58 | Reagovat

Cool....jen tak dál!

3 kokos kokos | 14. května 2006 v 17:20 | Reagovat

to je určitě pindovina

4 Je to na hovno Je to na hovno | 13. srpna 2006 v 9:08 | Reagovat

zájem o extraligu ubyde, a to i z mé strany, a to nechci vidět 1. ligu vždyt fandové musejí byt nastvaní, neslyšel sem na tyto změny ani jeden kladný souhlas, je to pěkně na HOVNO!!!!!

5 Milan Milan | E-mail | 30. března 2012 v 2:39 | Reagovat

Tady jde jen o to , že majitelé klubů budou mít jistotu ,že nespadnou a budou pořad dokola přistavat penizky z nej. souteže. I já se vyseru na ceský hokej a celou extraligu. Co ty mladý hráči...z nižších soutěží o co vlastně mají bojovat...ve všem jsou jen prachy..

6 Milan Milan | E-mail | 30. března 2012 v 2:43 | Reagovat

Hokej je produkt, který se musí prodat a pokud ten produkt bude stát za hovno tak se ten klub jednoduše neuživý a hokej pujde do háje....  jsem zvedav,až budou stadiony prázdné...co potom..bude to jako na slovensku kde o hokej není zájem a slovenské kluby se snaží hrát někde jinde KHL i o extraligu meli zajem.... lidi tam proste na hokej nechodej a takhle to dopadne i tady a uroven pujde uplne doprdele a ne jen extraligy ,ale i našeho národáku, mladíčci atd....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama