Život je jako hokejový puk - nikdy nevíš, kam tě nastřelí....

Květen 2006

Novinka z APK: Konec kanadského bodování, zavádí se HCP!

26. května 2006 v 10:22 | Richard Boryna |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Je rozhodně napínavé sledovat v obodobí před novou sezónou výstupy z pravidelných zásedání Asociace profesionách klubů. Člověk jen chvilku nedává pozor a bum ho! Extraliga je rázem uzavřenou soutěží, ve které je členství k mání za hezkých kulatých 25 melounů. Anebo další bonbónek, jenž v tomto případě odtrhává nejvyšší hokejovou ligu Česka od zbytku hokejového světa - zrušení druhých asistencí! Lze-li označit výši a podmínky vstupního poplatku přinejmenším za kontroverzní, nápad, kterým se vrací soutěž o desítky let zpět a který žádná jiná liga na světě nepraktikuje (možná tak v Mongolsku), se nebojím nazvat naprostou hovadinou. Jímám podezření, že kromě obvyklých alkoholických radovánek se v restauraci U Raušů ve Velké Bíteši začal servírovat crack (čímž toto mezi hokejovými bafuňáři léta oblíbené zařízení dostálo stoprocentně svému názvu..;-).

"Komu tím jako prospějete?!" lkám spolu s Miroslavem Donutilem nad touto raritou. Statistikům? Ti mohou nyní hodit veškeré své pečlivě vedené tabulky do kopru, jelikož porovnávat výsledky dosažené hráči z let předchozích ztrácí smysl. Vítěz kanadského bodování ročníku 2006/07 bude rád, když se přehoupne přes 40 bodů. Hráčům? Geniální příhra centra přes střed na hokejku sjíždějícího beka, teč před brankou, gól! Jenže sorry, špílmachre, bonusy za body shrábnou tví kámoši z lajny, pro které jsi to celé vymyslel. Tak tedy rozhodčím? Do jisté míry ano, ono někdy postřehnout druhého asistenta není v té rychlosti snadné. Ještě že od nynějška se tímto problémem budou zabývat už jen kolegové v pruhovaném ve všech ostatních hokejových zemích. Klubům? Uřčitě - ušetří se na bonusech za body pro hráče, defacto jde o první, byť maličky krůček k nastavení platových stropů. Nakonec, ona je každá koruna dobrá, že.

Co nelze APK v žádném případě upřít je originalita (že by díky tomu cracku?). Možná ale, že změny z předchozích zasedání ještě stále nejsou tím pravým ořechovým. Tím, co z české hokejové extraligy udělá nejextravagantnější klubovou soutěž světa, která přitáhne na stadiony davy fanoušků a opravdu špičkových sponzorů. Nevěříte? Dobrá, citace ze zápisu z přísně tajného jednání špiček APK na Konopišti:

1. Každé hřiště extraligového klubu obdrží dle průměrného počtu zde vstřelených branek za posledních 10 let svůj par. Pokud týmy v zápase dosáhnou jakéhokoliv výsledku pod par hřiště, strhává se jak vítězi, tak poraženému 0,5 bodu.
2. Ruší se standardní kanadské bodování. Místo toho bude po zprůměrování výsledků hráčů za posledních 10 let zaveden handicapový systém, oproti golfu však počítán obráceně - ti nejlepší budou operovat s HCP 36. Jelikož je hokej týmová hra, bude hráčský par odpovídat polovině paru týmového, tzn. paru hřiště a podle dosažených branek a asistencí na takovém hřišti se bude hráči zlepšovat/zhoršovat HCP.
3. Při úmyslném vyhození kotouče mimo hrací plochu, ať už brankářem nebo hráčem v poli, se týmu, jenž se dopustí přestupku, připočítá jeden trestný bod. Trestným bodem je míněno odečtení vstřeleného gólu. Obvyklými se tak stanou výsledky 0:-2, což automaticky znamená výhru domácího týmu, i když ten žádný gól nevstřelí.
4. Ruší se trestné nájezdy. Nově se zavádí hra z odpaliště vzdáleného 6 metrů od branky. Pro hru z odpaliště musí hráči použít speciálních holí, tzv. hockeydriver. Je povoleno postavit puk na týčko.
5. Hostující hráči, jenž nejsou členy klubu, budou platit za každé utkání o 50% vyšší ice-fee než řádní členové klubu.
6. Vstupní poplatek za členství v klubu extraligových klubů ze od sezóny 2008/09 zvyšuje na 35 milionů.

Také se těšíte? Já strašně!

O uzavření extraligy rozhodlo několik vyvolených

3. května 2006 v 23:57 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Zajímavé skutečnosti v případu uzavření extraligy prozradil v rozhovoru pro klubový web trenér a manažer HC Slavia Praha Vladimír Růžička. Z jeho slov vyplývá, že o tak důležité záležitosti, jakou je uzavření nejvyšší soutěže a o podmínkách pro vstup nových klubů rozhodla samozvaná skupina majitelů klubů, která navíc nereprezentovala všechny zůčastnné oddíly.
Co vedlo členy APK k tomuto kroku? (uzavření soutěže)
Tomuto rozhodnutí předcházela dopolední schůzka majitelů klubů, na níž jsme přizváni nebyli, a dokonce na té schůzce nebyl ani náš prezident Miroslav Tvrdý, nicméně už tam se začalo o tom diskutovat a dohadovat ty již veřejnosti známé finanční částky…

Takže lze říct, že majitelé klubů něco navrhli a na vás, jako APK, respektive generálních manažerech jednotlivých extraligových klubů, už bylo jen ty změny posoudit a odhlasovat?
Ano, i tak to lze asi říct. Mimo jiné i proto, že náš zástupce na té dopolední schůzce majitelů klubů nebyl. Ostatně své zástupce tam nemělo více klubů.

Vy sám jste nebyl proti uzavření soutěže?

Proti nebyl nikdo. Mám dojem, že to bylo jednohlasně schváleno. Samozřejmě, že tam zazněly částky, na kterých se dohodli majitelé klubů, tedy těch 25 milionů korun plus sedmimilionové garanci, kterou musí všechny extraligové kluby do 20. června složit jako garanci za celou sezonu.

Majitelé extraligových klubů. Jak imaginární skupina lidí, která se doposud nikde v českém hokeji jako celek neprezentovala. Jak by také mohla. Zatímco v zámoří je struktura vlastníků klubů všem známá a srozumitelná, dopátrat se majitelů českých extraligových klubů není jednoduché.

Hned čtyři kluby jsou vlastněny občanským sdružením, které je také vlastníkem licence. Plzeň, Kladno, Vítkovice a z 51% Zlín tak nemají jednu osobu či skupinu osob, která by se mohla prohlásit za majitele klubu. Stanovy těchto sdružení také většinou ukládají výrazné kroky jimi ovládaných akciových společností konzultovat s valnou hromadou.

Další skupinu majitelů představují města. 49% HC Hamé vlastní město Zlín, majoritním vlastníkem je město také v Pardubicích a Vsetíně. I zde tedy není jedna osoba, oprávněná činit rozhodnutí jakožto majitel, nakládání s městským majetkem vždy podléhá schválení městskou radou či zastupitelstvem.

Slavia, Litvínov a Třinec jsou kluby, které patří do portfolia obřích podnikových koncernů. Majitelem Slavie je Skanska, majitelem Litvínova přes Chemopetrol a Unipetrol polský koncern PKN Orlen a Třinec s největší pravěpodobností patří do ocelářského impéria Moravia Steel. Zde se tedy jedná o konkrétní majitele, představované obřími společnostmi.

Poslední skupinou klubů jsou společnosti, spadající v konečné důsledku pod jednoho či nekolik málo majitelů. Ve Spartě drží prostřednictvím svých firem majoritní podíl Antonín Charouz, ve Znojmě Jaroslav Vlasák, v Liberci Petr Syrovátko a v Karlových Varech Karel Holoubek. Skupina vlastníků okolo předsedy představenstva Jaroslava Davida pak stojí za HC České Budějovice.

Pokud nebyl na jednání majitelů přizván ani zástupce Slavie, dá se předpokládat, že hlavními strůjci plánu na uzavření extraligy byli zástupci poslední jmenované skupiny.

Nikdo nebere majitelům klubů, kteří do nich investují obrovské částky, právo chránit své investice. Nejvyšší hokejová soutěž však není majetkem tohoto společenství vlastníků, ale je pouze špičkovým produktem celého hokejového hnutí, jehož vrcholným orgánem je stále Český svaz ledního hokeje.

Pokud extraligové kluby usoudí, že zbytek celého českého hokejového prostředí ke svému životu nepotřebují, dobrá. Měly by to oddělení však provést důkladně, tedy nejen ze strany, která jim přivede jistotu investic, tj. uzavření nejvyšší soutěže a stanovení jen steží překročitelných podmínek pro vstup do extraligy, ale také ze strany příjmů, které do klubových pokladen směřují z hokejového svazu, zejména na výchovu mládeže.

Pak by ovšem začala ta pravá hokejová válka. Ostatně, podle mnohých už první výstřely padly - na své schůzce ve středu 5. května prvoligové kluby oznámili první odvetná opatření, i když zatím spočívající pouze v rozšíření počtu účastníků o 2 kluby. Něco mí říká, že toto hokejové léto bude ještě pořádně horké...

Kdo nakonec pojede?

2. května 2006 v 22:29 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Aloisi Hadamczikovi není co závidět. Jistě, bylo jasné, že po olympiádě projde český tým omlazením, ale že v něm zůstanou pouze čtyři členové olympijského výběru a pouze šest obhájců loňského zlata z Vídně, se nečekalo.

Už teď se trenérovi omluvilo nebo ukončilo reprezentační kariéru více hráčů, než mohl do týmu povolat. Malá rekapitulace - pozn., mezi omluvenky počítám i dlouhodobě zraněné hráče:

Skončili s reprezentací: (4) Jágr, Ručinský, Straka, Lang

Další hráči NHL, kteří se omluvili: (14)
Malík, Prospal, Kubina, Čajánek, Olesz, Židlický, Kuba, Vokoun, Rozsíval, Klesla, Martínek, Vrbata, Modrý, Melichar, Průcha

Hráči z Evropy, kteří se omluvili (8):
Vlasák, Ton, Kratěna, Hamr, Rachůnek, Trvaj, Ptáček, Burger

Hráči, kteří pokračují ve Staneley Cupu: (7) M. Michálek, Hejduk, Hemský, Dvořák, Špaček, Havlát, Eliáš (+zraněný Hašek)

Hráč, u kterých se ještě ve Stanley Cupu nerozhodlo: Kotalík, Bulis, Plekanec, Bonk, Vašíček, F.Kaberle, R. Hamrlík. Přičemž Roman Hamrlík zřejmě nebude mít zájem, a z pětice hráčů Motrealu a Caroliny přiletí buď útočník Canadiens Tomáš Plekanec nebo František Kaberle s Josefem Vašíčkem. A Jan Bulis. Radek Bonk se omluví.

Tak jako tak bude český tým úplně jiný, než na jaké jsme byli zvyklí. Nejméně 15 jeho členů bude na svém prvním světovém šampionátu! Nejpodobnější tomuto týmu bude asi sestava z roku 2003, která skončila ve Finsku čtvrtá. Tehdy se také poprvé na MS podívalo 15 hokejistů a do výběru se prosadilo mnoho hráčů, kterým vyšla sezóna v lize: Duda, Sup, Kolařík, Hudler, Kotrla nebo Michálek. Tým však stále táhli T.Kaberle, Špaček, Reichel, Straka, Hejduk a Výborný.

Takovýchto tahounů bude v tom letošním týmu mnohem méně. Pouze Tomáš Kaberle s Janem Hejdou v obraně a Výborný s Eratem a Hlaváčem patří k nadprůměrným hokejistům. Pomoci by mohl příjezd někoho z Caroliny nebo Montrealu, střednch útočníků totiž opravdu nemáme nazbyt. I tak ale bude hlavním cílem letošního výběru neudělat ostudu.

A jak se nakonec Hadamczik rozhodne? Těžko předpovědět. V přípravných zápasech zahráli dobře ti, kdo měli místo jisté. Naopak hráči, kterým se oteřela životní šance jako by nevěděli, jak s ní naložit. Přesto je možné si zaspekulovat, jak může sestava Česka v Lotyšsku vypadat.

Brankáři: zde je vše jasné, pojede trojice Hnilička, Svoboda a Pöpperle

Obránci: zde má kouč už jasno o následujících jménech: T.Kaberle, Hejda, Škoula, Krajíček, Michálek a Novák. Zřejmě už padla možnost startu Jaroslava Modrého, kouč se ještě určtě pokusí sehnat přítele své dcery Michala Barinku, jehož Norfolk už vypadl z play-off AHL. A pokud vypadne Carolina, zřejmě neodmítne František Kaberle. Za ideálního stavu se tak nedostane ani na jednoho z trojice Ševc, Blaťák a Kutlák, jejich šance na MS lze pojmenovat přibližně v uvedeném pořadí. Mnohem pravděpodobněji se ale jeden nebo dva z této trojice na MS podívají. Martin Čech ani Hunkes ve Švédsku ničím nezaujali a jejich start by byl zázrakem.

Útočníci: O třech útočných řadách je zřejmě jasno. "Sparťanská" trojika Hlaváč, Výborný a Hlinka může utvořit jeden útok, Erat s jedním z centrů Montrealu nebo Caroliny (Vašíček, nebo Plekanec) bude tvořit základ druhého útoku a řada Tenkrát, Štefan, Balaštík se prezentovala slušnými výkony v přípravě.

Dál už je nominace méně ostrá. Pokud by přijel Kotalík, hráli by zřejmě v útoku s Eratem, pokud ne, sázel bych na Irgla.

Chybí tak vybrat tři až čtyři útočníky z těchto jmen: Bednář, Hubáček, Marek, Rolínek, Kudrna, Peterek, Prorok, Hořava a Kracík.

Miloslav Hořava a Jaroslav Kracík také nijak nepřesvedčili, Jaroslav Bednář se také prosazoval méně, než se od něj čekalo. Naopak překvapili Hubáček a Kudrna, tajným trumfem by mohl být Rolínek. Jana Marka diskvalifikuje absence parťáka Tona, je také otázkou, nakolik jsou pro světový hokej připraveni veterání Prorok a Peterek.

Konečnou nominaci oznámí Alois Hadamczik ve středu odpoledne. Bude už znát výsledky sérií v NHL a možnost startu dalších hráčů. Vzhledem ke kalendáři druhého kola play-off už nemá smysl nechávat volné místo pro případné další hráče, pokud by nevypadli po čtyřech zápasech, tak budou k dispozici až v další fázi turnaje, kdy stejně mohou trenéři dopsat na soupisku další hráče.

S největší pravděpodobností ale bude vypadat výběr do Rigy takto:

Hnilička, Svoboda, Pöpperle - T. Kaberle, Hejda, Krajíček, Škoula, Michálek, Novák, Ševc, Kutlák (F.Kaberle) - Výborný, Hlinka, Hlaváč - Erat, Plekanec (Vašíček), Irgl (Bulis) - Tenkrát, Štefan, Balaštík - Kudrna, Peterek, Prorok - Hubáček