Život je jako hokejový puk - nikdy nevíš, kam tě nastřelí....

Juniorský nároďák si zahraje bitvu o seniorskou extraligu

1. února 2006 v 1:33 | Tvrdé jádro |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Někdy se dějí v hokeji divné věci. Už dlouho tady nebyla taková tlačenice do extraligy, jako je tomu letos. Zatímco na přelomu tisíciletí v podstatě nikdo do extraligy nechtěl a uvažovalo se dokonce o uzavření soutěže, letos je situace úplně jiná. Po extralize mocně touží Ústí nad Labem, které si neváhalo pořídit pro tyto účely Romana Málka, Mladá Boleslav, která fanaticky skupuje každého hráče, který se objeví na trhu, Kometa Brno, která po městě vylepila plakáty, na nichž jasně deklaruje touhu vrátit do druhého největšího města v republice extraligovou soutěž. Ve výhledu několika let uvažuje o extralize také Chomutov, který chystá stavbu nového moderního zimního stadionu. Stavět by se mělo začít snad už na podzim. Boj o záchranu v nejvyšší soutěži nevzdává ani Vsetín, který hráčům doplatil mzdy a konečně začal vyhrávat v extralize.

Play-off první ligy bude letos hodně zajímavé, už jen proto, že Ústí nad Labem musí v play-off prohrát alespoň jeden zápas, aby třeba David Hájek odehrál požadovaných 15 zápasů nutných k tomu, aby mohl nastoupit v případné baráži. Totéž se týká třeba Aleše Krátošky nebo Martina Výborného v Mladé Boleslavi. Nejlepší bude prohrát zápas už ve čtvrtfinále, pak by se Ústí nebo Mladé Boleslavi už nemusely spekulace vyplatit... Podle pravidel APK dokonce musí všichni odehrát 15 utkání do okamžiku, kdy skončí základní část extraligy. To by znamenalo, že aby Málek, Hájek nebo Výborný mohli nastoupit, muselo by Ústí či Boleslav hrát ve čtvrtfinále na plný počet pěti zápasů. "Pokud to bude někdo řešit, budeme se muset přizpůsobit. Tým má takovou sílu, aby případný postup do semifinále vybojoval na pět zápasů a aby splnil tyto podmínky pro účast v baráži, byť se s nimi neztotožňuji," prohlásil Šaffer pro server iDnes.cz. Legrace prostě musí být. Byrokracie, regulace a nařízení budou ovlivňovat boj o extraligu více než kdy dříve.

Patnáct odehraných zápasů nutných pro start v baráži je totiž jenom slabý odvar proti jinému nařízení. Aby mohl klub postoupit do extraligy, musí mít svůj juniorský nebo dorostenecký tým v extralize. Jinak hraje play-off první ligy jen pro radost z výhry. Z největších adeptů na postup do extraligy splňuje tuto podmínku jen Kometa Brno, Ústí nad Labem z extraligy dorostu letos spadne, v extralize juniorů bojuje o postup, ale čeká je velmi obtížný souboj. Mladá Boleslav extraligu dorostu ani juniorů nehraje a ani o tyto soutěže nebojuje. Snad spoléhá na to, že si jednu z těchto soutěží od někoho koupí. To koneckonců může být poslední záchrana i pro Ústí nad Labem.

Ústí nad Labem i Vsetín tak bojují na dvou frontách. Snaží se posilovat A-tým a snaží se posilovat juniorku. Paradoxní je, že Vsetín neposiluje svoje mládežnické družstvo, ale juniorku Vajgaru Jindřichův Hradec, od kterého si Valaši slibují, že Ústeckým Lvům zabrání v postupu.

Udělejme cimrmanovský krok stranou a přibližme si, jak vypadá postupový klíč v 1. lize juniorů. Zde se totiž oproti minulosti výrazně změnila pravidla hry. První liga se nyní rozdělila do třech skupin A, B, C. Nejlepší dva týmy z každé ze skupin A a B postoupí do čtyřčlenné skupiny, kde se všechny týmy střetnou systémem jednou doma - jednou venku a nejlepší celek postoupí do juniorské extraligy. V moravské skupině C postoupilo nejlepších osm týmů do nadstavbové části a nejlepší tým po celkem 40 kolech postoupí do juniorské extraligy přímo. Na Moravě usilují o postup dva rivalové z Horácka - Dukla Jihlava a Horácká Slavia Třebíč. Jednatel Dukly Ivan Padělek se snaží přilákat na rozhodující zápas v Třebíči Jakuba Šindela z Plzně, Třebíč získala Pavla Kubiše ze Zlína, zbytek juniorského nároďáku si to ale rozdá v Čechách :-).

Ústí nad Labem zlanařilo Jana Bauera z Karlových Varů, dva hráče z plzeňské juniorky (Luboš Heršálek a Václav Hajšman), dvojici hokejistů z Kladna (Miloslav Cafourek a Petr Fiala) a stáhlo svá nejlepší esa z Teplic (David Gottfried, Jakub Janus, David Kočiš, Jan Kloz, Tomáš Hillmich) a Děčína (Josef Bašta, Jan Kupec, Pavel Kříž). Za juniory ještě mohou hrát Adam Červenka ze Slavie a polský reprezentant ve své kategorii Nikolaj Lopuski. Vsetín "zařídil" v Jindřichově Hradci angažmá Jana Zapletala (16 zápasů v extralize), Martina Davídka (1 zápas v extralize), Ivo Kratěny (27 zápasů za Mladou Boleslav), Lukáše Bolfa (33 zápasů v extralize), Ondřeje Hrušky (36 zápasů v extralize) a brankáře Tomáše Štůraly (1 zápas v extralize za Zlín). Všichni jsou současnými či minulými reprezentanty v mládežnických kategoriích.

Do čtyřčlenné skupiny, která si to rozdá o postup do juniorské extraligy, postoupí kromě Ústí nad Labem a Jindřichova Hradce ještě společný celek Klášterce nad Ohří a Kadaně (letos hraje v Kadani a mimochodem - vstupné na juniorku tam stojí 10 korun!) a o poslední postupovou příčku si to rozdají Písek, Hvězda Praha, Kobra Praha a Tábor. Tyto týmy jsou však bez velkých ambicí na postup do extraligy.

Pokud Ústí vyhraje play-off první ligy, pak si to s Jindřichovým Hradcem rozdá v nejsledovanější bitvě juniorské historie v dějinách České republiky.

Mimochodem, je to právě Jindřichův Hradec, který má na svědomí jednu z nejslavnějších bitev, které se kdy odehrály v juniorské extralize. Před devíti lety se phyboval seniorský tým na chvostu první ligy, ale junioři senzačně sahali po extraligovém titulu. Ve finále play-off se střetl Vajgar se Slavií Praha. Doma prohrál před narvaným hledištěm na penalty 2:3, když současná opora Sparty Jan Marek netrefila v prodloužení prázdnou branku. V odvetě vedli Jindřichohradečtí na Slavii už 3:0, ale soupeř vyrovnal a těsně před koncem se puk od rozhodčího odrazil tak (ne)šťastně, že slávisté v pohodě vstřelili vítězný gól. Extraligu z tehdejší stříbrné jindřichohradecké party hrají nyní jen Jan Marek a Jakub Kraus. Podobně strhující souboj zažije jindřichohradecká juniorka od té doby poprvé.

Ústí cítí svoji životní šanci na postup do extraligy a určitě se nevzdá, ani když junioři svou misi do nejvyšší soutěže nedotáhnou. V tu chvíli jim bude zbývat jediné řešení - nákup juniorské či dorostenecké extraligy od jakéhokoliv týmu. Totéž řešení musí volit v případě touhy po extralize a výhry v prvoligovém play-off Mladá Boleslav. Naposledy extraligu mládeže prodal Písek, šlo o extraligu dorostu a přibližně za milión korun ji koupil Vsetín. Písecké vedení umořilo dluhy a část jedné nadějné generace píseckých talentů nejdříve v kabině prolila potok slz, přišla o iluze a pak skončila s hokejem... Letos se licence na extraligu juniorů a dorostu může stát předmětem spekulací a její cena se může vyšplhat do astronomické výše.

Hokej je byznys, bojovat proti tomu je jako bojovat proti větrným mlýnům. Ale kluci v juniorském a dorosteneckém věku hrají, obvykle zadarmo, z toho důvodu, aby to jednou v hokeji někam dotáhli. Zkušenosti ale ukazují, že většina kluků z juniorských a dorosteneckých týmů se hokejem živit nebude. Smysl mládežnického hokeje je ale také výchovný. Tahle nesmyslná nařízení berou teenagerům iluze a chuť do hokeje. O iluze ale přijdou i dospělí hráči, kteří na ledě vybojují velká vítězství a přesto jim postup do extraligy zůstane uzavřen. O iluze přijdou i fandové, kteří po celou sezónu hnali svými hlasivkami svůj tým do extraligy. Jejich tým třeba všechno vyhraje, ale brány extraligy zůstanou zavřené. Jak asi budou reagovat fanoušci, kteří oslaví výhru svého týmu v play-off a mladí osmnáctiletí kluci pak nezvládnou tíhu kritického zápasu a stanou se v očích některých lidí těmi, kteří zmařili historický postup města do extraligy? Šéf ústeckého klubu David Šaffer nastínil, že ústečtí fandové v takovém případě vezmou budovu Českého svazu ledního hokeje útokem...

V první lize i v první lize juniorů nás čekají velmi napínavé chvíle. Třeba vypjaté momenty strčí do kapsy i loňské semifinále Českých Budějovic s Chomutovem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mira Mira | 2. února 2006 v 22:39 | Reagovat

Moc pěknej článek. Jen mi je teď trochu víc smutno z poměrů, který nyní panujou v našem vrcholovém hokeji :-/

2 Mig Mig | 3. února 2006 v 13:54 | Reagovat

Moc pěkně a přitom zcela jasně je napsany tento článek. Uvidíme, jak bude vypadat play-off 1. ligy i mladežnické boje...Bude to velmi zajímave:-)

3 Mirda Mirda | 23. února 2006 v 13:59 | Reagovat

Moc hezký článek. Mám jenom dvě poznámky:1,v ústí nehraje slávista Adam, ale Roman Červenka a 2,Łopuski se jmenuje Mikolaj.

4 Michal Michal | 23. února 2006 v 13:59 | Reagovat

k čemu to je, když třetina současných extraligových týmů pravidlo o extraligové mládeži nesplňuje??? Buď to musí platit pro všechny, nebo se na to mají vykašlat!

5 Petr Petr | 23. února 2006 v 14:27 | Reagovat

O postup do extraligy usiluje i naše Dukla!!!

6 Jura Jura | 23. února 2006 v 15:38 | Reagovat

Asi by mi bylo na zvracení, kdybych o juniorském hokeji nevěděl své - různé formy hostování, střídavé starty, hráči na vyjímku - v našem hokeji je možné vše

7 Zelí Zelí | E-mail | 2. března 2006 v 21:40 | Reagovat

Dobrý článek ale myslým si,že Vsetínský hokej většina fanoušků podceňuje akdyž si někdo prohlídne sestavy Extraligových týmů tak si s největší pravděpodobností uvědomí, že 1/8 hráčů prošla Vsetínem.Dalé je mím názorem,že když si prvoligová mužstva upraví pravidla tak aby jim vyhovovala tak je to mac divné.A doufám,že fanoušci Kladna,Č.Budějovic,Jihlavy,Havířova a  Opavy si uvědomí ,že tyto mužstva byla ve stejné pozici jako Vsetín dnes akorát nejsou6x MISTRY (České EXTRAligy). Děkuji věrný fanda Vsetína.

8 jardyx jardyx | Web | 8. června 2007 v 20:03 | Reagovat

Mrkněte se na stránky pro fans KLH Vajgar

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama