Život je jako hokejový puk - nikdy nevíš, kam tě nastřelí....

Prosinec 2005

Jak Vsetín ničí český reprezentační výběr

20. prosince 2005 v 0:23 | Richard Boryna |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Nedávno mi jeden talentovaný začínající režisér se smíchem vyprávěl, jak nečekaně si některé jeho myšlenky ze scénáře dali diváci dohromady. Zkrátka tak, že by takovým způsobem nikdy nepřemýšlel, a to ani při pokusu parodovat sám sebe. Co se nezdařilo nadějným umělcům, povedlo se ve vrchovaté míře guru české hokejové žurnalistiky Pavlu Bártovi v relativně nevinném hodnocení nevalného vystoupení české reprezentace na moskevském poháru Rosno. Páně Bártovo odhalení střelecké a herní mizérie českého týmu vskutku nepostrádá originalitu. Ostatně, posuďte sami:
"Zatímco Rusové mohli talentovaného Malkina, ale i mnohé zkušenější hráče udržet doma, nejlepší čeští mladíci jsou i vzhledem k nevýhodným dohodám o odstupném téměř do jednoho za mořem. Tím, že Vsetín se letos zdá být předem odepsaný a všechny zápasy se nemusejí hrát s tak enormním nasazením, přinášejí si hráči některé špatné návyky i na mezinárodní scénu. Nedovedou některé věci dotáhnout do konce, soutěž je nenutí bojovat do konce."
A je to venku: za poslední místo českého národního týmu je v plném rozsahu zodpovědný t.č. poslední tým extraligy. Na Vsetíně by měli nejen hráči, ale i jeho obyvatelé od nynějška chodit kanály. Tfuj, takhle poplivat vizitku obhájců titulu mistrů světa! Vinu přiznává i jeden z hráčů tohoto hanebného celku, který dělá celému Česku jen ostudu: "Musíme se pan Bártovi osobně omluvit, že tu repre tak kazíme." Vskutku, jakmile zmizí Vsetín z extraligové mapy, nastanou reprezentaci opět zlaté časy i na turnajích Eurohockey Tour. Na beton.

Super Six? Podle letošních výkonů jen Super Three

15. prosince 2005 v 1:06 | M.Č. |  Good ol' hockey game
Aktualizace: On line přenosy turnaje Super Six v Petrohradě, které tady mnoho z vás hledá, najdete na stránkách IIHF.
V návaznosti na názor o trapnosti českých vyslanců v hokejové Evropě přidávám aktuální pořadí jednotlivých účastníků turnaje Super Six ve svých soutežích při aktuální reprezentační přestávce:
  FIN - Kärpät Oulu    - 1. - 32 zápasů, skóre 99:54  
  SWE - Frölunda     - 2. - 31 zápasů, skóre 109:77  
  SUI - Davos       - 3. - 30 zápasu, skóre 90:72  
  RUS - Dynamo Moskva   - 7. - 32 zápasů, skóre 83:68  
  SVK - Slovan Bratislava - 7. - 36 zápasů, skóre 93:95  
  CZE - Moeller Pardubice - 8. - 33 zápasů, skóre 70:77
To vše s doplněním, že zatímco Česko, Finsko, Švédsko a Švýcarsko má v lize 12-14 týmů, Slovensko pouze 10 a Rusko hned 18 - v tomto světle se sedmá pozice Dynama jeví trochu jinak než sedmá pozice Pardubic.

Do světa míří trapná Sparta a ještě trapnější Pardubice

10. prosince 2005 v 0:02 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Jistě zajímavé bude sledovat dva zástupce hokejové extraligy, kteří se jedou představit na mezinárodní turnaje. Sparta se na konci roku vydá do Davosu na Spengler Cup, Pardubice v lednu vyrazí do Petrohradu na Super Six, tedy turnaj mistrů. Pokud by se na mezinárodní konfrontaci vydaly týmy v současné formě, hladce by navázaly na letoší prezentaci českého fotbalu v podobě pražské Sparty v lize mistrů..
Od reprezentační přestávky při listopadovém Rosno Cupu hrály Pardubice osm zápasů, z toho doma 7!, ale pět z nich dokázaly prohrát. Výsledkem je nelichotivá dvanáctá příčka v tabulce, za Moellerem je už jen Litvínov a Vsetín. Situace došla tak, že trenér Martinec nechal sedět elitní řadu Čaloun, Mikeska, Lubina... Ani příchod Adama Svobody do branky Pardubice neprobral.

Sparta, na rozdíl od Pardubic, nemá problém se střílením branek, resp. ho nemá její první řada s Markem a Tonem. Ti dva, spolu s křídlem Štrbou, dali 41 z 88 branek Sparty. Naprosto tragická je ovšem obrana Sparty, včetně brankářů. Spolu s Kladnem inkasovala Sparta nejvíce branek z celé soutěže, i poslední Vsetín je na tom lépe. Petr Bříza a Marek Schwarz spolu s litvínovským Kamilem Jarinou uzavírají hodnocení brankářů extraligy, zejména osmnáctá příčka a nejhorší čísla jak v průměru branek, tak v procentech úspěšnosti zákroků, nejsou pro Petra Břízu příjemným loučením s kariérou - je totiž více než jasné, že tento sympatický hokejista už ve svých 41 letech bude muset předat místo v brance Sparty někomu dalšímu.

Je ovšem otázkou, zda tím dalším má být právě devatenáctiletý Marek Schwarz. Přestože na něj šlo v dosavadním průběhu ligy v průměru jen 26 střel na zápas, má mnohem horší statistiky než gólmani, kteří jsou v mnohem větší permanenci. Např. na Málka pustí jeho beci průmerně více než 35 střel na zápas, na Orcta 34, přes třicet střel musí zneškodňovat i třinecký Vojtek. V Davosu Schwarz ale bude chybět, protože odcestuje s dvacítkou na MS do Kanady...

Nejoblíbenější a nejméně oblíbení hokejisté

8. prosince 2005 v 16:34 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Jes Golbez vydal seznam jeho oblíbených a nejméně oblíbených hráčů v NHL. Jelikož čeští fanoušci nemají možnost sledovat NHL tak podrobně, přicházíme se stejnou anketou, zaměřenou na českou ligu. Rádi uvidíme také vaše "nominace" :)
 • České Budějovice: Václav Nedorost / Marek Posmyk
 • Karlovy Vary: Pavel Selingr / Libor Ustrnul
 • Kladno: Martin Procházka / Pavel Patera
 • Liberec: Igor Rataj / Jan Tomajko
 • Litvínov: Jan Benda / Zbyněk Sklenička
 • Slavia: Jaroslav Bednář / Petr Franěk
 • Sparta: Jakub Langhammer / Jan Marek
 • Pardubice: Jan Čaloun / Petr Sýkora
 • Plzeň: David Moravec / Michal Straka
 • Třinec: Martin Vojtek / Martin Paroulek
 • Vítkovice: Zbyněk Irgl / Jaroslav Kameš
 • Vsetín: Josef Hrabal / Roman Stantien
 • Zlín: Lubomír Vosátko / Petr Leška
 • Znojmo: Radek Haman / Jiří Heš

Martin Havlát mimo olympijsku nominaci

8. prosince 2005 v 16:17 | M.Č. |  Good ol' hockey game
Abych se přiznal, zpráva o tom, že Martin Havlát po operaci nestihne olympiádu v Turíně, je pro mě spíše pozitivní. A svým způsobem pozitivní je i pro Aloise Hadamczika - čím míň zdravých hráčů mu zůstane, tím jednodušší bude mít sestavování závěrečné nominace :).