Život je jako hokejový puk - nikdy nevíš, kam tě nastřelí....

Václav Novák jde do Omsku, Bílí Tygři i hráč si příjdou na miliony korun

8. listopadu 2005 v 0:24 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Kam že to liberecký kapitán Václav Novák odchází v rozehrané životní sezóně? Co muselo hráče i jeho klub motivovat, aby pustil svého nejlepšího hráče v okamžiku, kdy táhne celé mužstvo? Samozřejmě to jsou peníze. A ne ledajaké.

Fakta hovoří jasně. Novák ochází hostovat do jednoho z nejbohatších ruských sportovních klubů vůbec. V sezóně 2002-2003, kdy Avangard s Jiřím Šlégrem, Tomášem Vlasákem a dvojící Patera-Procházka trénovali Ivan Hlinka s Radimem Rulíkem, měl Omsk rozpočet přesahující 20 milionů dolarů. V loňské sezóně, kdy jej Jaromír Jágr a další hvězdy NHL dotáhly do semifinále superligy, už přiznal rozpočet 45 milionů dolarů.

Letos půjde možná o menší peníze, protože namísto Jágra, Bednáře, Sušinského či Tverdovského táhnou tým Kalužnyj, Svitov, Kolcov nebo Kraft. Na výkonech se to ale nepodepsalo, tým je po 23 kolech ruské superligy na druhém místě s malou ztrátou na vedoucí Magnitogorsk. Ale i tak má Omsk desetkrát vyšší rozpočet, než liberečtí Bílí Tygři.

Na jaké peníze si mohl přijít klub? Zbyněk Kusý se už dříve nechal slyšet, že mohl za hostování Michala Mikesky v Rusku dostat 400 000 dolarů. Právě o Mikesku měl před sezónou Omsk eminentní zájem. Odstupné za Nováka se také může této částce blížit - Novák sice není Mikeska, ale pro vysokou cenu hovoří jeho aktuální forma i vyšší ztráta pro klub, který v rozehrné soutěži nenalezne náhradu, kterou by mohl najít ještě v létě. Pro upřesnění, 400 000 dolarů se rovná přibližně deseti milionům korun pro klub.

A na kolik si může přijít sám Václav Novák? V rozhovoru pro liberecký web uvedl, že jej šestimesíční angažmá na Sibiři může zabezpečit do konce života. Tato slova z úst hráče, jehož mesíční plat v Česku výrazně přesahuje sto tisíc korun, mají jiný význam než z úst běžného občana s (pod)průměrným platem. Jistě, pro pohodlný život až do penze by bylo třeba vydělat částku v řádech desítek milionů korun, což těžko Omsk zaplatí, ale v Novákových slovech se odráží suma, kterou by za celou kariéru v české lize jen steží vydělal.

Útočík Litvínova Jan Benda, německý občan s českými rodiči, už v roce 2003, kdy působil v ruské Kazani, kvantifikoval svůj roční plat jako "Šestimístné číslo. Čistého. A ne v rublech, ale v dolarech." Jednoduchými počty se můžeme dobrat k částce v rozpětí 5-10 milionů korun, na které za svou půlroční anabázi na Sibiři Václav Novák příjde. Reálně by ta částka mohla být někde v horní polovině zmiňovaného rozpětí.

Vyplatí se to? Položte si na misku vah zaplacení více než desetiny ročního klubového rozpočtu a zajištění vlastní rodiny na dlouhá léta dopředu a na druhou pak chvilkový smutek fanoušků a nepatrné snížení šancí na úspěch v sezóně. Pokud u vás nevyhraje první možnost, pak jste buď nenapravitelný snílek, nebo milionář :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 obscurities obscurities | Web | 27. září 2016 v 14:57 | Reagovat

nebankovní půjčka pro cizince :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama