Život je jako hokejový puk - nikdy nevíš, kam tě nastřelí....

Listopad 2005

Vďaka Tomáši Královi

29. listopadu 2005 v 16:53 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Reakce slovenských bratov na sebe nenechala dlouho čekat aneb příspěvek z diskusního fóra www.hcplzen.cz:
My, chudáci z ďalekých východných krajín srdečne pozdravujeme jedného z najlepších "západoeurópskych" manažérov, pána Tomáša Kráľa.. Radi by sme ho len upozornili, že pri vykonávaní takej vážnej profesnej funkcie by bolo vhodné doplniť si (aj keď chápeme, že nepochybne už počas štúdia sa pripravoval na výkon nejakej významnej menežérskej funkcie) aspoň základné geografické vedomosti..minimálne na úrovni Európy.. Zároveň mu prajeme, aby bol vo svojej funkcii minimálne taký úspešný a fanúšikom klubu prinášal minimálne toľko výsledkovej radosti, ako sa mu to darí v tejto sezóne. Nepochybne aj (a najmä) jeho zásluhou je poskladané mužstvo v extraligovej tabuľke pred mnohonásobným majstrom zo Vsetína, čo my všetci smerom na východ pozorne sledujeme a s úžasom kvitujeme..len by sme si skromne dovolili podotknúť, že ročný rozpočet klubu zo Vsetína sa ešte pred časom blížil k hranici 10 (slovom: desať) miliónov českých korún. Na základe všetkých týchto skutočností dúfame a očakávame, že tvrdá práca pána Kráľa prinesie svoje ovocie a ním zložený tím si aj naďalej udrží tesnú pozíciu pred viacnásobným exmajstrom. K tomu mu dopomáhaj spokojnosť, dôvera a trpezlivosť klubového vedenia. Ostávame s úctou a pozdravom Inšalláh, družstevníci z východu..

Další články k tématu:

Vladimír Růžička a Tomáš Král: Nacionalistické kůly v plotě

29. listopadu 2005 v 15:21 | Richard Boryna |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Propíraná kauza zlínského brankáře Igora Murína, který svou schopností nenápadně přestavovat konstrukci branky vzbudil negativní ohlasy především na Plzeňsku, sotva dva dny poté překročila sportovní rámec. A to opravdu pořádně.
Postarali se o pánové Tomáš Král, t.č. šéf plzeňského klubu a slávistický kápo Vladimír Růžička, jenž neváhali Murínův prohřešek, jakkoli nečestný a nesportovní, a následné vyjádření trenéra Ernesta Bokroše komentovat slovy o "východní morálce, odlišně od té naší západoevropské," (pan Král) resp. pobídkou "ať si to dělají na Slovensku, když jsou na to zvyklí" (pan Růžička). Člověk se až nestačí divit, kolik primitivního nacionalismu, schovaného za čestný boj o čistotu hokeje, čiší ze zmíněných pánů.
Pravda, pan Růžička mohl konečně naplno vykřičet svou frustraci z neustálých proher se Zlínem (navíc Ernest Bokroš co do dosažených výsledků prostě JE lepším extraligovým koučem), co však vedlo k onomu nešťastnému prohlášení právníka Krále mi zůstává záhadou, stejně tak jeho přesvědčení, že Plzeň je součástí západní Evropy.
A propos, v době, kdy pětina Čechů den co den nadšeně hltá dění ve společné česko-slovenské vile VyVolených, jsou oba pánové se svými hloupými výroky tak trochu jako dva osamělé kůly v plotě. Alespoň už v tom Milouš Jakeš není sám..:-)

Lubomír Vosátko na olympiádu!

25. listopadu 2005 v 21:57 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Proti Znojmu se Luboš Vosátko podílel na čtyřech z pěti branek domácích při výhře 5:2 nad Znojmem. Se 14 body je druhým nejproduktivnějším hráčem HC Hamé, lepší je jen Richard Král. V bodování obránců celé extraligy je čtvrtý. A to všechno u hráče, který před začátkem letošní sezóny měl na kontě jednu šťastnou branku a jednu nahrávku.

O tom, že od Vosy se dočkáme ještě velkých věcí, jsem tady už psal. Ale že to bude tak dobré, to jsem fakt ani jako Vosátkův velký fanoušek nečekal. Pane Hadamczik, vyzkoušíte Vosu na Rosno Cupu v Moskvě?:)

Mistr Záruba se opět utnul

20. listopadu 2005 v 3:04 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Obránce, který se dostal se svým zákrokem do brankářské kategorie ve Zlaté helmě, se jmenuje Roman a nikoli Jan, a hraje za Znojmo a ne za Karlovy Vary.

Mimochodem, poslední várka akcí v této soutěži je opravdu vypečená - Novákův slalom, Hrabalova kolmice, souhra budějovického útoku... mňam :)

Proč Finové milují Euro Hockey Tour a my ne?

20. listopadu 2005 v 1:33 | tvrdé jádro |  Good ol' hockey game
V Liberci postavili novou moderní halu a jejím hokejovým křestem byl na začátku září první podnik letošní Evropské hokejové Tour Česká Pojišťovna Cup. Přes všechny proklamace se hala zdaleka ani při zápasech českých reprezentantů zdaleka nezaplnila, tří a čtyřtisícové návštěvy byly spíše ostudou. Podobný pohled byl v minulosti na zlínský či pardubický zimní stadion, kde se turnaj dříve hrál.
Střih.
Ve finské Hartwall Areně se tísní dvanáct tisíc fanoušků, kteří nadšeně podporují tým Suomi v cestě za osmým triumfem v řadě na Karjala Cupu. I na zápas Čechů s Rusy si našly cestu tři tisícovky fandů. Rozhodující zápas o vítězství na turnaji mezi odvěkými rivaly Finy a Švédy sledovala našlapaná hala a nezaujatý pozorovatel by si klidně mohl myslet, že se hraje finále mistrovství světa. Hokej to byl vskutku vynikající, v Hartwall Areeně vládla elektrizující atmosféra a ohromná radost Finů po vítězství neznala mezí.
Kde je ten rozdíl mezi Čechy a Finy a atmosférou obou turnajů, na nichž hrají sestavou velmi podobné týmy? Můžete namítnout, že v Čechách se hraje ČP Cup na začátku září, kdy v zemi ještě nevládne ta správná hokejová atmosféra. Blíže pravdě je však asi názor, že jsou Češi jednoduše zmlsaní a prožívají hlavně bitvy těch nejlepších na mistrovství světa. Finové světové šampionáty nevyhrávají, tak si každoročně udělají svoje malé mistrovství doma v Hartwall Areeně. Tu velkou vášeň pro hokej totiž mají oba národy stejně velkou.

Téma Euro Hockey Tour: další názory

15. listopadu 2005 v 17:30 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Na iDnes si navzájem vyměnili několik komplimentů Alois Hadamczik a Vladimír Růžička. V diskusi pod článkem opět zaznívají názory nad zbytečností Euro Hockey Tour. Těch, kteří mezinárodní měření sil obhajují, je menšina. Jeden názor ale stojí za všechny a měli by si ho uvědomit všichni, od Růžičky až po posledního kritika.
Když v letech 1994-1996 Luděk Bukač budoval budoucí zlatou generaci, nikoho nenapadlo, že by hráči jako Patera, Procházka, Kaberle nebo Reichel neměli jezdit na evropské reprezentační turnaje. Pravidelně se účastnili většiny z nich a taky díky tomu potom tolikrát mohli slavit zlato. Tehdy po katastrofální sezóně 1993-1994 bylo všem jasné, že je hokej na dně, proto proti reprezentaci nikdo neprotestoval.
Letos sice máme titul z Vídně a je pravda, že hráči z ligy se asi na olymipádu nepodívají a na mistrovství světa v hodně omezeném počtu. Ale není právě tohle důvod pro to, aby se v reprezentaci otřískali noví hráči? Ne tak, že se ukážou na jednom turnaji s tím, že na příští pojede zase někdo jiný, ale že vytvoří stabilní jádro, které bude turnaje objíždět. Tak jako před deseti lety. Český hokej na tom může jedině vydělat.

Autor tohoto názoru mimo jiné upozornil na svůj web www.hokejweb.cz, který zcela jistě patří k tomu nejzajímavějšímu, co lze na českém hokejovém internetu najít.

Dřív jsme k tématu psali: Euro Hockey Tour: určitě má smysl

Luboš Koželuh to má za sebou

14. listopadu 2005 v 21:04 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Jak jsme už předeslali, dovolená sparťanského ředitele Luboše Koželuha na Floridě přišla pěkně draho. Dneska údajně "na vlastní žádost" odstoupil ze všech funkcí, všem kolem Sparty je ale jasné, že kdyby neodstoupil, byl by odvolán.

Jak Hokej.cz, tak iDnes informují o tom, že by měl Koželuh na Spartě v nějaké funkci zůstat, objevily se už ale i spekulace, že by zamířil podobně jako řada jeho předchůců z řad hráčů na západ. Je to pro plzeňské fanoušky dobrá nebo špatná zpráva...?

Euro Hockey Tour: určitě má smysl

14. listopadu 2005 v 0:16 | M.Č. |  Good ol' hockey game
Čeští hokejisté mají za sebou nepovedené vystoupení na Karjala Cupu, přes výhru nad Finskem skončili poslední. Mnoho fanoušků už zápasy EHT u nás nezajímají, hrají na nich ponejvíce jen průměrní hráči a vlastně o nic nejde. Z pohledu fanouška možná ne, ale z pohledu hráče a trenéra určitě ano.


Důvody, proč je dobré tyto turnaje zachovat (aspoň v nějaké podobě):

- Trenéři si můžou vyzkoušet hráče do národního týmu. Asi ne pro olympiádu, ale na MS se tradičně někdo z mladých podívá. Kde začali svou reprezentační kariéru třeba Průcha, Hejda, Židlický, Hudler, Čajánek, Martínek, nebo Vlasák?

- Hráči vidí motivaci ukázat se na mezinárodní scéně a mohou tak získat zahraniční angažmá. Každý má zájem jít za lepším a pokud nemá na NHL, i v Rusku nebo jinde si může přijít na zajímavé peníze.

- Trenéři si mohou osahat práci u národního týmu, vzájemnou spolupráci, práci s kolektivem. Každý kouč trénoval někdy nároďák poprvé a je menší průser, pokud udělá chybu na Karjale než na MS.

- Hráči se mohou porovnat s podobně kvalitními výběry jiných zemí - nenastupují proti Forsbergovi a Jašinovi, ale proti Davidssonovi s Mozjakinem. Dokáží si srovnat, jak na tom budou jednotlivé ligy proti sobě.

- Vedení svazu má kde prezentovat své partnery pro reprezentaci. Na MS je propagace vyhrazena IIHF a jeho agentuře, na OH není v podstatě žádná. Hokejové svazy ale mají vlastní partnery pro reprezentaci, které musí někde prezentovat, aby nějaké peníze do národního týmu přitekly. S tím souvisí další věci jako VIP návštěvy, setkání důležitých papalášů apod.

- Rozhodčí mohou získat další mezinárodní zkušenosti - sudí si zapískají u repezentace a sami se cvičí pro mezinárodní hokej. Teď sice probíhají výměny rozhodčích mezi soutěžemi, ale dobrých a zkušených rozhodčích není nikdy dost.

Samozřejmě, často se nejedná se o žádný exkluzivní zápasy a správný náboj tomu také chybí. Plnily by však zmíněné úkoly pouhé přátelské zápasy bez souvislostí? Zajímal by se o ně už vůbec někdo? Zcela jistě ne.

Nikdo se fanouškům nesnaží namluvit, že vidí vrcholnou repezentaci českého hokeje. Tak bohužel, hraje za mořem. Každý si uvědomuje omezení, ale i příležitosti, které stavající systém přináší. Není od věci upozornit na fakt, že podobný sled turnajů pod názvem Euro Hockey Challenge provozuje i nižší výkonnostní skupina evropských států. A vzorem jim nebyl nikdo jiný než EHT. Bohužel, s Euro Hockey Tour je to jako s demokracií - má mnoho nevýhod a časem je to nuda, nic lepšího ale zatím vynalezeno nebylo.
Články, které se taky věnují motivaci hráčů pro EHT:

Sparta je v krizi, generální manažer Luboš Koželuh na Floridě

9. listopadu 2005 v 17:52 | tvrdé jádro |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Hokejová Sparta Praha odstartovala do sezóny pořádně špatně. Patří jí osmé místo, což je pro jeden ze dvou nejbohatších klubů u nás velké zklamání. Zatímco Sparta řeší, jak z krize ven, tráví generální manažer klubu Luboš Koželuh dovolenou se svou rodinou na Floridě. Když se o tom dozvěděl majitel Sparty Antonín Charouz, úplně zbrunátněl. Situace ve Spartě je vážná, v rozhovoru pro Deník Sport Charouz dokonce nevyloučil změny ve vedení Sparty, šušká se dokonce o návratu klatovského rodáka Koželuha do Plzně, odkud do Sparty před lety přicházel.
Možná by Spartě změna pomohla, byť na svou osobu má Koželuh jistě navázanou řadu sponzorů. Už si je svou pozicí totiž až příliš jistý. Výkonný šéf jakékoliv firmy, která má momentální potíže, by určitě neměl před zodpovědností odjíždět na dovolenou.

Hlavně žádná odpovědnost

9. listopadu 2005 v 17:40 | tvrdé jádro |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
"Setikovský ven! Setikovský ven!" kříčí plzeňský kotel. Plzeňský generální manažer již několikátou sezónu tápe. Na co sáhne, je špatně. Plzeňské vedení na kritiku reaguje vytvořením nové funkce sportovního manažera a do ní jmenuje populárního trenéra Marka Sýkoru. Od něj prý veřejnost změny lépe pochopí. Ve skutečnosti se však nic měnit nemá, generální manažer Setikovský zůstává ve funkci. Alibismus v Plzni nezná mezí. Vlk se nažral a koza zůstla celá.

Vyvoňený František Straka

9. listopadu 2005 v 13:30 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Nedá mi to a musím zabrousit mimo hokej. Zcela jistě by vám neměl ujít rozhovor s Františkem Strakou na Lidovkách. O jeho humoristicko-teologické kvalitě svědčí už jen diskuse pod ním:)
Karel Klafunda: Jen aby to nebyl mimozemšťan, ti taky pravidelně pijí olej.Fish: Pane bože přereinkarnuj ho pak na jinou planetu.veslař: Myslím, že se k těm lidovcům docela hodí, především oceňuji jeho špičkovou křesťanskou teologii.

Jsme holt v době postmoderní.kaljak: Všichni víme, že svět nestvořil Adam s Evou, nýbrž první Strakova reinkarnace - Velké Sparťanské Rasistické Naolejované Tlukoucí Srdce. Ale za to se Frantovi přece smát nebudeme! Zdůrazněme ten přínos českému fotbalu, ten jeden bod z Ligy Mistrů s nebezpečným tureckým (možná to byli zakuklení Němci! - auta nekradou,ale bodíky ano) soupeřem a rozpoutání největší a nejodpornější štvanice na soukromou osobu v dějinách ČR - možná si to pan Hřebík zasloužil těmi skutečnými úspěchy ze sezony 2000/2001, přesně v duchu Strakova "vyčníváš, a Šmik!" Je to skutečně z oblasti snů, či spíše nočních můr,že křesťanská strana hodlá získávat hlasy klerofašistických příznivců této osoby, jejíž mozek je jasným důkazem mezičlánku mezi opicí a člověkem, takže je ještě ke všemu podporou tomu kacíři Darwinovi. Příště pošlete redaktory v Rollsi,ať nesklidíte Franzův úšklebek. (Díky LN za rozhovor, vlastně to je skvělá komedie - nechcete tam za ním zajet příští týden znovu?)

Roman Čechmánek nach Hamburg

9. listopadu 2005 v 0:40 | M.Č.
Jak uvádí web Hamburku, Roman Čechmánek se přece jen stěhuje do města, které už kutovní seriál 30 případů majora Zemana vykreslil jako rejdiště drobných podvodníků, šlapek a tvrdých chlapů na velkých lodích. Co Romanovi poradit na cestu? Jak říká klasik, do Hamburku jsou třeba hlavně marky a spolehlivá pánská ochrana :).

Náhrada za Čechmánka:

Manažer Varů Vaněk už přiznal, že má v první lize vyhlédnutého brankáře jako náhradu za Čechmánka pro vysedávání na střídačce. Kdo by to mohl být?
Boleslavský Petr Přikryl by mohl přicházet v úvahu, ale je v současné době zraněn. Boleslav má za něj k dispozici totiž Michala Maříka.
Luboš Horčička z Chomutova je také jedním kandidátů, ale podobně jako u jihlavského Jaroslava Suchana je problém v tom, že jej nemá kdo nahradit. Horčička navíc v poslední době občas jezdil krýt zádá do Litvínova mladému Fialovi.
Pak jsou zde další brankáři, které jejich ambiciozní kluby zcela jistě nepustí: Sáblík v Ústí, Maláč v Brně, Novotný v Havířově. Další kandidáti pak mají minimální nebo žádné zkušenosti z extraligy: olomoucký Žigárdy a Štěpánek nebo Čech z Ostravy. Jsou to navíc mladí brankáři, kteří potřebují pravidelně chytat a ne sedět na střídačce. Kluby jako Třebíč, Prostějov nebo Jindřichův Hradec brankáře extraligových kvalit nemají.
Tradičně dobré vztahy mezi Kadaní a Karlovými Vary ukazují na Jaroslava Hübla. Pár zápasů v nejvyšší soutěži už má za sebou a určitě se vedle Mensatora na pár zápasů dostane do branky. Ale pustí jej Kadaň? Vary by jí výměnou mohli půjčit Ondřeje Jirkůva z juniorky.

Václav Novák jde do Omsku, Bílí Tygři i hráč si příjdou na miliony korun

8. listopadu 2005 v 0:24 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Kam že to liberecký kapitán Václav Novák odchází v rozehrané životní sezóně? Co muselo hráče i jeho klub motivovat, aby pustil svého nejlepšího hráče v okamžiku, kdy táhne celé mužstvo? Samozřejmě to jsou peníze. A ne ledajaké.

Fakta hovoří jasně. Novák ochází hostovat do jednoho z nejbohatších ruských sportovních klubů vůbec. V sezóně 2002-2003, kdy Avangard s Jiřím Šlégrem, Tomášem Vlasákem a dvojící Patera-Procházka trénovali Ivan Hlinka s Radimem Rulíkem, měl Omsk rozpočet přesahující 20 milionů dolarů. V loňské sezóně, kdy jej Jaromír Jágr a další hvězdy NHL dotáhly do semifinále superligy, už přiznal rozpočet 45 milionů dolarů.

Letos půjde možná o menší peníze, protože namísto Jágra, Bednáře, Sušinského či Tverdovského táhnou tým Kalužnyj, Svitov, Kolcov nebo Kraft. Na výkonech se to ale nepodepsalo, tým je po 23 kolech ruské superligy na druhém místě s malou ztrátou na vedoucí Magnitogorsk. Ale i tak má Omsk desetkrát vyšší rozpočet, než liberečtí Bílí Tygři.

Na jaké peníze si mohl přijít klub? Zbyněk Kusý se už dříve nechal slyšet, že mohl za hostování Michala Mikesky v Rusku dostat 400 000 dolarů. Právě o Mikesku měl před sezónou Omsk eminentní zájem. Odstupné za Nováka se také může této částce blížit - Novák sice není Mikeska, ale pro vysokou cenu hovoří jeho aktuální forma i vyšší ztráta pro klub, který v rozehrné soutěži nenalezne náhradu, kterou by mohl najít ještě v létě. Pro upřesnění, 400 000 dolarů se rovná přibližně deseti milionům korun pro klub.

A na kolik si může přijít sám Václav Novák? V rozhovoru pro liberecký web uvedl, že jej šestimesíční angažmá na Sibiři může zabezpečit do konce života. Tato slova z úst hráče, jehož mesíční plat v Česku výrazně přesahuje sto tisíc korun, mají jiný význam než z úst běžného občana s (pod)průměrným platem. Jistě, pro pohodlný život až do penze by bylo třeba vydělat částku v řádech desítek milionů korun, což těžko Omsk zaplatí, ale v Novákových slovech se odráží suma, kterou by za celou kariéru v české lize jen steží vydělal.

Útočík Litvínova Jan Benda, německý občan s českými rodiči, už v roce 2003, kdy působil v ruské Kazani, kvantifikoval svůj roční plat jako "Šestimístné číslo. Čistého. A ne v rublech, ale v dolarech." Jednoduchými počty se můžeme dobrat k částce v rozpětí 5-10 milionů korun, na které za svou půlroční anabázi na Sibiři Václav Novák příjde. Reálně by ta částka mohla být někde v horní polovině zmiňovaného rozpětí.

Vyplatí se to? Položte si na misku vah zaplacení více než desetiny ročního klubového rozpočtu a zajištění vlastní rodiny na dlouhá léta dopředu a na druhou pak chvilkový smutek fanoušků a nepatrné snížení šancí na úspěch v sezóně. Pokud u vás nevyhraje první možnost, pak jste buď nenapravitelný snílek, nebo milionář :)

Pár postřehů kolem hokeje: Jiří Juřík, Jan Neliba, Tomáš Chlubna, Radim Kucharczyk

4. listopadu 2005 v 14:49 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Několik postřehů:

Nový trenér Třince Jiří Juřík dokázal tým pořédně zvednout. Je to potvrzení faktu, že hokej se na rozdíl od fotbalu zbavil zažitých stereotypů a rotace trenérů od jedné neúspěšné štaci ke druhé? Pokud by tomu tak bylo, tak je to jen dobře.

--

Z Třince odvolaný Jan Neliba zakotvil v Mladé Boleslavi. Tento tým je krásným příkladem, kterak se subjekt stane obětí vlastních ambicí. Jako supi se jeho manažeři slétají na jakékoli jméno, které ze svého středu vypustí nejvyšší soutěž a ihned jej berou do týmu. Zadina, Šrek, Kocák, Mařík, Přikryl, Klimeš, Kubinčák, Jaroš nebo Vyhlídal jsou jména, která Boleslav bezmyšlenkovitě zařazuje do kádru a naprosto rezignuje na jeho dlouhodobé budování. Jak jinak lze vysvětlit nákup vloni jednoho z nejlepších střelců 1.ligy Tomáše Nouzy z Písku, a jeho následné zařazení až kamsi do čtvrtého útoku a posléze i expedici k několika zápasům druhé ligy za Benátky...

Ostatně, že tato strategie je jalová, potvrzuje postavení Boleslavi v tabulce. Při porovnání kádrů a rozpočtů s bezprostředními sousedy, tj. Kadaní a Prostějovem, vychází ta boleslavská jako zřetelně nejhorší investice.

--

Utočník Tomáš Chlubna opustil kádr Znojma. Údajně na vlasntí žádost - tomu lze věřit. Nepříjemné de-ja-vu na jazyku zůstává - Znojmo si stále nemůže pomoct a nedá si říct, že angažování dříve slavných jmen není vždy posílení týmu. Pro oživení uvádím jména jako Pardavý, Kucharčík, Cisár, Kucharčík, Kameš, Kverka nebo Plch.
--
Další pokus o prosazení v české lize učiní Radim Kucharczyk, ve Slovanu Bratislava se neohřál déle než opuštěná stovka na Račianskom mýte. Nyní jej Vary poslaly na hostování na Kladno. Vůči jeho současnému přínosu pro tým Rabatu jsem ale velmi skeptický...

Martin Havlát: čtyři góly

4. listopadu 2005 v 14:29 | M.Č. |  Good ol' hockey game
Rozmazlené dítě českého hokeje Martin Havlát vstřelilo v zápase jeho Ottawy proti Buffalu čtyři branky. Bravo. Jedodušeji se pak zapomíná na pětizápasový distanc za kopnutí protihráče. Teď už snad jen zbývá najít odpověď na otázku, proč Havlát vloni udělal ze všech fanoušků Znojma, trenéra Hořavy a prezidenta Vlasáka naprosté ťulpasy, když hrál hrozně, choval se jak malé dítě a nakonec utekl do Ruska....?