Život je jako hokejový puk - nikdy nevíš, kam tě nastřelí....

Hokejový manažer, jaké to zaměstnání...

26. října 2005 v 17:36 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Při pohledu na stav některých kádru ligových klubů si říkám, že práci hokejového manažera by zvládl i patnáctiletý negramota v osobním volnu. A myslím tím hlavně sportovní stránku, budování mužstva atd. Nechme stranou shánění peněz, zde nikomu nezávidím, ale postavit dobré mužstvo, to nezvládá většina ligových manažerů.

Třeba Třinec. Na rozdíl od Vsetína nebojuje o každou korunu, takže manažer Marek s trenérem Nelibou měli v létě v podstatě volnou ruku ve stavbě kádru po loňské, mimořádně zpackané sezóně.

Obranu si postavili v podstatě celou novou, ale už minulý týden se musel pakovat Kudělka a nijaká spokojenost není ani s Kroupou nebo Tesaříkem a nejlépe nakonec hraje odchovanec Hunkes.

To samé útok. Rus Petrakov vypadá na to, že své до свидания uslyší velmi rychle (nicméně je potřeba pochvlit práci jeho agenta, že jej do Třince v létě vůbec upíchl), to samé nejspíš česká Slováka Romana Tomase. U něj je vůbec podivem, že jej Třinec angažoval, vloni totiž vystřídal angažmá ve druhé ruské a polské lize...

A jak si Třinec napravuje svou letní práci? Sběrem toho, co odpadne odjinud. Jak jinak se dá nazvat angažování Paroulka nebo Pištěka? A to má přitom Třinec v zásobě několik docela slibných mladíků, kteří by stejnou práci odvedli za poloviční peníze. Důkazem je Jiří Polanský, kterému sezóna opravdu vychází, dál Martynek, Vítek nebo Zbořil, v Prostějově čekají na příležitost Piecha, Kolusz, Luka nebo Fojtík a nesmí se zapomenout ani to, že třinecká juniorka zatím kraluje moravské části soutěže.

Je tohle nějaká koncepce? Težko. Svou vinu na tom nese i kouč Neliba, protože mohl v létě začít s čistým štítem, ale nedokázal toho využít a musel odejít. Pod novým koučem Juříkem se zatím daří, čas ukáže, jestli to bude jen krátkodobé vzepjetí.

Podobně je na tom Sparta. Tým s finančně téměř neomezenými rozpočty si rok co rok na pozim stěžuje, že mu kádr kosí zranění. Kde se stala chyba? Proč si Sparta nevybuduje dostatečně široký kádr, který by tyto problémy eliminoval, a přebytečné hráče nepustí na hostování do 1.ligy? Nějaké náznaky sice v tomto směru existují, (obránce Malinský, útočníci Langhammer nebo Vrbata), ale stejně musela Sparta řešit svou situaci "velkými" trejdy, kdy získala z Plzně Josefa Straku, z Vítkovic Marka Černoška a z Liberce Angela Nikolova. Sparta se tak chová, jako kdyby pro ni platil nový odborářsko-paroubkovský zákoník práce: žádné najímání mladých hráčů podle potřeby, ale tvrdé trejdy s obrovským finančím důsledkem.

Proč nedostanou větší příležitost mladí sparťané Langhammer, Lopuski nebo Vrbata a namísto toho se na jednozápasová hostování tahají Hlouch a Rytnauer z Jihlavy? To ví asi jen vedení Sparty...

Naproti tomu se dá postavit strategie Kladna, které i bez velkých hvězd dokáže postavit konkurenceschopný tým, protože má v zásobě mldé talenty, kteří ví, že svou šanci dostanou a dokáží jí využít, viz jména Frolík, Tlustý, Hluchý, Evan, Besser atd. Podobně se se to daří využívat i Vítkovicím nebo Českým Budějovicím.

Ukazuje se, že peníze nejsou všechno. Neméně důležitý je i komplexní a dlouhodobý pohled na budování kádru a práce s mladými kluky, kteří dokážou v případě potřeby zaskočit za chybějící hvězdy. Tady musí manažeři zmíněných klubů výrazně přidat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucik-TZD Lucik-TZD | 6. listopadu 2007 v 11:25 | Reagovat

MNo sice je tohle velmi starej článek, ale musím to tu napsata chvála bohu že Romana Tomase tady ten jeho agent upíchl!!!!!!!!

2 Hokejový manažer Hokejový manažer | E-mail | Web | 19. února 2013 v 14:29 | Reagovat

Pěkné připomenutí starších časů. Kdo chce zažít víc, může si zahrát http://www.stadionmanager.com.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama