Život je jako hokejový puk - nikdy nevíš, kam tě nastřelí....

Říjen 2005

Hokejový manažer, jaké to zaměstnání...

26. října 2005 v 17:36 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Při pohledu na stav některých kádru ligových klubů si říkám, že práci hokejového manažera by zvládl i patnáctiletý negramota v osobním volnu. A myslím tím hlavně sportovní stránku, budování mužstva atd. Nechme stranou shánění peněz, zde nikomu nezávidím, ale postavit dobré mužstvo, to nezvládá většina ligových manažerů.

Třeba Třinec. Na rozdíl od Vsetína nebojuje o každou korunu, takže manažer Marek s trenérem Nelibou měli v létě v podstatě volnou ruku ve stavbě kádru po loňské, mimořádně zpackané sezóně.

Obranu si postavili v podstatě celou novou, ale už minulý týden se musel pakovat Kudělka a nijaká spokojenost není ani s Kroupou nebo Tesaříkem a nejlépe nakonec hraje odchovanec Hunkes.

To samé útok. Rus Petrakov vypadá na to, že své до свидания uslyší velmi rychle (nicméně je potřeba pochvlit práci jeho agenta, že jej do Třince v létě vůbec upíchl), to samé nejspíš česká Slováka Romana Tomase. U něj je vůbec podivem, že jej Třinec angažoval, vloni totiž vystřídal angažmá ve druhé ruské a polské lize...

A jak si Třinec napravuje svou letní práci? Sběrem toho, co odpadne odjinud. Jak jinak se dá nazvat angažování Paroulka nebo Pištěka? A to má přitom Třinec v zásobě několik docela slibných mladíků, kteří by stejnou práci odvedli za poloviční peníze. Důkazem je Jiří Polanský, kterému sezóna opravdu vychází, dál Martynek, Vítek nebo Zbořil, v Prostějově čekají na příležitost Piecha, Kolusz, Luka nebo Fojtík a nesmí se zapomenout ani to, že třinecká juniorka zatím kraluje moravské části soutěže.

Je tohle nějaká koncepce? Težko. Svou vinu na tom nese i kouč Neliba, protože mohl v létě začít s čistým štítem, ale nedokázal toho využít a musel odejít. Pod novým koučem Juříkem se zatím daří, čas ukáže, jestli to bude jen krátkodobé vzepjetí.

Podobně je na tom Sparta. Tým s finančně téměř neomezenými rozpočty si rok co rok na pozim stěžuje, že mu kádr kosí zranění. Kde se stala chyba? Proč si Sparta nevybuduje dostatečně široký kádr, který by tyto problémy eliminoval, a přebytečné hráče nepustí na hostování do 1.ligy? Nějaké náznaky sice v tomto směru existují, (obránce Malinský, útočníci Langhammer nebo Vrbata), ale stejně musela Sparta řešit svou situaci "velkými" trejdy, kdy získala z Plzně Josefa Straku, z Vítkovic Marka Černoška a z Liberce Angela Nikolova. Sparta se tak chová, jako kdyby pro ni platil nový odborářsko-paroubkovský zákoník práce: žádné najímání mladých hráčů podle potřeby, ale tvrdé trejdy s obrovským finančím důsledkem.

Proč nedostanou větší příležitost mladí sparťané Langhammer, Lopuski nebo Vrbata a namísto toho se na jednozápasová hostování tahají Hlouch a Rytnauer z Jihlavy? To ví asi jen vedení Sparty...

Naproti tomu se dá postavit strategie Kladna, které i bez velkých hvězd dokáže postavit konkurenceschopný tým, protože má v zásobě mldé talenty, kteří ví, že svou šanci dostanou a dokáží jí využít, viz jména Frolík, Tlustý, Hluchý, Evan, Besser atd. Podobně se se to daří využívat i Vítkovicím nebo Českým Budějovicím.

Ukazuje se, že peníze nejsou všechno. Neméně důležitý je i komplexní a dlouhodobý pohled na budování kádru a práce s mladými kluky, kteří dokážou v případě potřeby zaskočit za chybějící hvězdy. Tady musí manažeři zmíněných klubů výrazně přidat.

Kurs ruštiny pro HC Vsetín

23. října 2005 v 22:02 | M.Č.
V pátek slavnostně završil vsetínský starosta Jiří Čunek prodej 89 procent akcií vsetínského hokeje do rukou Rusů, společnosti Atlantik Sport Management. U této přiležitosti jsem na webu www.hc-vsetin.cz našel zajímavý česko-ruský slovník. Pro pořádek, Andrej Belmač je šéf Atlantiku.

Kurs ruštiny pro HC Vsetín:
zde jsou naše podmínky smlouvy - davaj děngy, Belmač
musíme dořešit ještě detaily smlouvy - zděs vodka
Rusové měli ještě další podmínky kontraktu - nět vodky, taváryš Olinovič
kádr je třeba posílit - Spitzer odchaďi na Sibir

a ještě pár slovíček:
сливовица - slivovice
водка - vodka
пиво - pivo
хоккей - hokej
ловушка - lapač
гол - gol
гол как сокол - chudý jak kostelní myš :)

Do Vsetína Polášek a Augusta. To není dobré...

20. října 2005 v 13:02 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Jak už jsem dedukoval tady na konci článku, z prvoligové Sarezy by mohlo dojít k pohybu na Vsetín. Bohužel si Olin Štefl vybral útočníka Libora Poláška, snad aby sehnal kamaráda do party k Marku Ivanovi. Tam už chybí akorát Ustrnul a můžou se přejmenovat na HC Trotl Vsetín...

Libor Polášek už svou hrou na dnešní hokej nestačí, není bez zajímavosti, že vloni za 34 zápasů ve slovenské extralize nedal gól... A Pavel Augusta na tom nebude o moc lépe, když jej vyhodili z Martina.

Škoda jen, že jsou nyní pro zravotní problémy mimo hru Pavel Šebesta a Dalibor Sochorek. Oba před dvěma lety dokázali, že jim nedělá problém naskočit do extraligy a určitě by byli pro Vsetín platnými posilami. Šebesta si včera poranil rameno, Sochorek je pro nemoc mimo hru aspoň měsíc. Pokud by přece jen Vsetín chtěl vyzkoušet někoho ze Sarezy, proč ne obránce Holíka nebo Chatrnúcha, oba s extraligovými zkušenostmi.

Petr Buzek ukončil kariéru. Nadobro?

19. října 2005 v 12:49 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Jak píše hokej.cz, ukončil mistr světa z Petrohradu 2000 Petr Buzek svou kariéru. Odchovanec Jihlavy a bývalý hráč Dallasu, Calgary, Atlanty, Sparty a Litvínova se rozhodl, že už ho hokej ve Slovanu Bratislava ani nikde jinde nebaví a v osmadvaceti ukončil kariéru.

Není prvním ani posledím, kdo po slibném začátku kariéry ztratil motivaci a chuť každé dopoledne obouvat brusle. V roce 1995 jej jako osmnáctiletého vytáhl Ivan Hlinka do reprezentace, aby se pak o několik měsíců později Buzek vážně zranil při autonehodě. Měsíc se nemohl hnout, byl uvězněn v sádrovém krunýři, znovu se učil chodit i bruslit. Dodnes má v noze i v zápěstí zpevňující šrouby. Přesto se dokázal zázračně vrátit mezi elitu, zúčastnil se dokonce All Star Game NHL a o jeho titulu mistra světa už byla řeč. Dál už ale pokračovat nechce.

Přestože následky zranění nebyly primárním důvodem ukončení kariéry, jako tomu bylo např u Petra Svobody, Jaroslava Svejkovského, Libora Zábranského nebo Michala Sýkory, hodně se na něm zranění podepsala. Zatímco před pěti lety byl na vrcholu, následně dvě vynechané sezóny (00/01 a 03/04), ve kterých odehrál jen několik zápasů, ho de facto z NHL vyřadili. Trápily ho následky otřesu mozku, známého to kata hokejistů.

Při výluce NHL se vrátil do Jihlavy, hostoval v Litívínově, pak jej vedení Dukly bez uvedení důvodů vyřadilo z kádru. V létě to znovu zkusil ve Slovanu Bratislava, ale motivace už nadobro zmizela.

Důvod?

Třeba je to vlastní uvědomění si situace, že už nikdy nebude mít možnost hrát hokej na špičkové úrovni. Atlantě a Calgary poznal Petr Buzek, jaké to je být hvězdou. Teď by měl trávit svůj život projížděním stadionů v Žilině nebo Popradě?

Popravdě, něvěřím že Petr Buzek bez hokeje vydrží nadobro. Zatímto brankář Zdeněk Šmíd, který dal hokeji v léte sbohem z podobných důvodů, nebyl s výjímkou juniorského šampionátu nikdy na světové úrovni, Buzek ano. A téměř žádný hokejista nemusel pro návrat do špičkového hokeje udělat tolik, jako Buzek. Tomu se vyrvná snad jen hrdinská snaha Miloše Holaňě. Proto si myslím, že Petr Buzek po pár měsících nevydrží a znovu obuje brusle. Většin extraligových týmů by jej do obrany brala všemi deseti.

Nový trenér i do Třince

17. října 2005 v 18:28 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Trenéři tradičně padají odspodu a po Jeřábkovi se poroučel i Jan Neliba v Třinci, i když ten nedobrovolně. Vedení hned jmenovalo nástupce, dosavadního šéfrenéra mládeže Jiřího Juříka (kromě třinecké mládeže působil ještě jako trenér druholigového Frýdku-Místku v dobách, kdy se tam ještě hrál hokej).

Proč se vedení Ocelářů rozhodlo pro trenéra z místních zdrojů je jasné: jakožto extraligou neprotřelý kouč může žádat jen zhruba poloviční plat než Neliba, navíc se jeho nezkušeností mohou omluvit daší případné neúspěchy a když si během sezóny vedení vyhlédne nějakého slavnějšího nástupce, není problém jej opět pohodlně vrátit k mládeži.

Chystají se i výměny hráčské, podle všeho je největším kandidátem na odchod bek Vlastimil Kroupa (vysoký plat, -9 bodů, námaz Hüblovi v posledním kole), své jisté nemají ani Kudělka, Tesařík nebo Tomas. Střelecky se nedaří Skořepovi - tady bych to viděl na nějakou měsíční výměnu s někým jiným, s největší pravděpodobností Litvínovem, kteý na tom není nejlíp a kde už Skořepa hrál.

Pro zajímavost, Jan Neliba se z extraligové lavičky poroučel už potřetí v kariéře, dříve nedokoučoval sezónu v Českých Budějovicích a Vsetíně.

Je-li řeč o Vsetínu, podle nedělního Sportu se jeho novým trenérem má stát Slovák Dušan Gregor, kterého nedávno vyhodili z Košic, ale ještě dnes vsetínský vládce Oldřich Štefl jeho příchod nepotvrdil. O nějaké probuzení si říká i Tomáš Demel, je vidět, že se snaží, ale naprosto se mu nedaří.
----
Hráč víkendu: karlovarský brankář Lukáš Mensator pochytal v pátek proti Pardubicím 34 střel, ve Znojmě pa celých 40 a vychytal svému týmu pět bodů.

Sparta to tu asi nečte, příjde do Vsetína Číhal?

15. října 2005 v 21:24 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Asi jsem Spartu přecenil. Přestože se trefil Pepa Straka, Sparta prohrála jak v Litvínově, tak doma s Libercem a nepomohl jí ani Budvar za pětku, který se v sobotu v T-mobilce čepoval. Hrůzostrašná obrana darovala Liberci tři gólovky a to bylo na nervovou soustavu Petra Břízy moc. Pokud Sparta nezapne a neuspěje v pondělí proti Zlínu, budou se v Holešovicích nejspíš dít věci...
---------------

Avizované velké věci ve Vsetíně se daly do pohybu. Nepřišel však ani Kovář, ani Pištěk, ale Martin Jenáček. O něj měl Vsetín zájem už vloni, letos se "Jenasovi" už tolik nedařilo, takže se jej Hamé zbavilo v podstatě rádo - jako třicetiletý zkušený hráč má plat v jiné cenové skupině než zmiňovaný Kovář.

Na měsíc si Vsetín se Zlínem prohodili také gólmany Plška s Altrichterem, zlínští beci ale musí doufat, že se Plšek na led moc nedostane, protože to by nejspíš dosavadní průměr Zlína v obdržených brankách postihla prudká erekce.

----------------

První liga má tento víkend volno, ale už v týdnu odstoupil na vlastní žádost trenér brněnské Komety Svatopluk Číhal, tým dál povede jeho dostavadní asistent Oslizlo. Pokud by náhodou některý extraligový tým (čti HC Vsetín) hledal trenéra, který dokáže z hráčů v krátké době vytáhnout maximum, pak je to Číhal. Potvrdil to už několikrát, naposledy před rokem a půl, kdy v Kometě začínal:

Sezónu 2003/04 Kometa hrála už v první lize, začala velmi dobře, dlouho se držela na místech pro play-off. Pak ale přišla hráčská čistka, která odvála Kometu až na důvěrně známé poslední místo prvoligové tabulky. Baráž už byla prakticky jistá, když přišel nový trenér - PaeDr. Svatopluk Číhal a jeho nové změny znamenaly, že Kometa se v baráži suverénně udržela - viz. www.hokejbrno.wz.cz/

Číhal sice v Česku trenéval jen v Brně a okolí, má za sebou ale i několik let v Itálii a Švýcarsku, kde dělal asistenta Rostislavu Čadovi v Ambri-Piotta. Myslím, že je na čase si od hantecu zase na chvilku odpočinout :).

Šindel do Plzně, Straka do Sparty - další z podivných plzeňských trejdů

13. října 2005 v 10:33 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Mezi Spartou a Plzní došlo k další výměně hráčů. Za člena rezrezentační dvacítky Jakuba Šindela přichází do Holešovic zkušený centr Josef Straka. Tolik zpráva na klubovém webu Sparty.

Plzeňští fans na diskusním fóru vyslvoují značnou nelibost s tímto tahem jejich vedení. Není se jim co divit:

Statistiky letošní sezóny
Josef Straka
13 3 3 6 -2 14TM       
Jakub Šindel
12 1 1 2 -2 6TM

Pepa Straka je navíc u fanoušků oblíben a po návratu Davida Moravce do sestavy se už zdálo, že Plzeň našla složení své první lajny Moravec, J. Straka, Matějovský.

Není bez zajímavosti, že stejným směrem putoval Straka už vloni, tehdy se ale ve Spartě ani neohřál a přesunul se přes Znojmo do Rakouska. Jak sám později řekl, vůbec nedostal prostor ve Spartě ukázat, co v něm je
Já jsem šel do Sparty s tím, abych hrál, abych si vybudoval místo v sestavě. Bohužel jsem ale dostal prostor snad jenom v jednom zápase. Ani jsem nemohl pořádně ukázat, co ve mně je, a tak jsem musel odejít.


Je pravda, že letos to s pozicí centra ve Spartě není tak natřískané, za Markem už jsou k dispozici jen Vopat či univerzálové Havelka a Netík, (další centři Kašpařík a Sivek jsou mimo hru pro zranění) ale i tak - je výměna elitního centra za hráče třetí řady, byť juniorského reprezentanta, adekvátní?

Plzeňáci si právem stěžují, že se stávají pomalu ale jistě sparťanským béčkem. Letos zde byl odklizen už Jiří Zelenka, v Plzni mají ještě v živé paměti "kaufy" borců jménem Jiří Jakeš, Martin Paroulek či Roman Vondráček. Ze Sparty do Plzně šli v poslední době také Tomáš Duba, Marek Schwarz, Jan Výtisk, Pavel Šrek, Petr Havelka, Libor Procházka, Josef Řezníček, Milan Nedoma či Michal Dobroň.

Není pak bez zajímavosti, že Josef Straka podepsal před sezónou v Plzni novou dvouletou smlouvu. Prozatím měla jen dvouměsíční trvání...

----

Ještě ke změnám ve Vsetíně - za ostravskou Sarezu ve včerejším kole 1.ligy nastoupil vsetínský bek Filip Štefanka. S největší pravděpodpobností můžeme očekávat nějakou hráčskou výpomoc opačným směrem, i když hlasy z ostravské kabiny tuto informaci nepotvrdily.

Jelikož se do Zlína vrátil Leška, dá se očekávat, že některý ze zlínských forvardů zamíří přes kopec na Vsetín. Husička s Bokrošem si jednak musí udělat místo v kádru a jednak mají u Valachů drobný dluh za přestup Robina Kováře. Nedá se vyloučit, že by se vrátit mohl samotný Kovář, v úvahu připadá i Pištek, oba nemají zatím v sezóně ani bod.

Vsetín mění trenéra, Jeřábek končí

12. října 2005 v 14:32 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
13 zápasů bez vítězství bylo na "Kebu" Jeřábka příliš, tým po něm prozatím převzal Břetislav Kopřiva. A nad Lapačem se proslýchá, že to nejsou poslední změny...

Každopádně už na Valašsku není Róbert Tomík, zamířil do Švédska. Namále má také Roman Gorev, ze sestavy už vypadli Zbyněk Spitzer, který na to opravdu neměl, a Patrik Beck. Nově se v modrém dresu objevili kdysi nadhodocený talent Patrik Valčák, který byl na začátku sezóny poslán do Jindřichova Hradce, a Lukáš Chmelíř, který se nevešel do kádru Vítkovic a přišel na hostování. Ale že by to tihle dva měli vytrhnout, to se říct nedá.

Každopádně, Vsetín vyrovnal rekort Havířova v nejslabším startu do sezóny. Panteři v sestupovém roce 2002-03 měli také tři body po první čtvrtině. A co se týče skóre, byl tehdy na tom Havířov ještě hůře, po 13 zápasech měl bilanci 17:52, kdežto vsetín má teď skóre pouze 20:46. Pro připomenutí, Havířov tehdy končil sezónu se skóre 81:239 a dvaceti body, s 36 bodovou ztrátou na předposlední Zlín.

Proč je na tom Sparta bledě?

12. října 2005 v 11:32 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Pražská Sparta je po první čtvrtině soutěžě až na 9. místě, s jen o málo lepším bodovým kontem než Karlovy Vary, které v úvodu "podržel" Čeman. Proč je na tom Sparta tak relativně špatně, přihlédneme-li k nákladům na tuto pozici vynaloženým?
 • Obrana. Může se trenér Šindel litovat, že mu obránce kosí zranění a nemoci jak o žních, s tak širokým kádrem se ovšem s těmito ztrátami musí vyrovnat. Navíc i šestice beků, která Spartě před příhodem Černoška z Vítkovic zbyla, musí uhrát víc než je extraligový průměr. Problém bude spíš v celkovém defenzivním pojetí týmu - je to vidět v plus/minus bodování útočníků. Zatímco Marek s Tonem jsou v plusech nejlepší z celé ligy, útočnici Kratěna, Vopat, Špaňhel s -4 body jsou na tom hůř než nektěří hráči Vsetína. Šéf obrany Jiří Vykoukal, na kterém chtěl trenér Šindel hodně stavět, asi chybí víc, než se čekalo. Sparta prostě špatně brání.
 • Slabé útočné posily. Zatímco s Výborným, Hlaváčem a spol. sbalilo kufry několik desítek branek, nové útočné posily zatím nepředvádí to, co od nic Sparta čekala. Otázkou je, zda toho ovšem byla jména jako Vopat nebo Špaňhel schopna, o odsunutém Zelenkovi nemluvě. Čest letních příchodů tak zachraňuje Štrba, člen elitní řady. V obranných posilách takový problém není, ale jen proto, že se většina z nich krátce po startu ligy odebrala na marodku. Vysloveně slabý měl začátek ligy Milan Toman, -9 bodů je jedním z nejhorších výsledků ze všech ligových hráčů.
 • Brankáři. Pokud Spartě nefunguje obrana, můžou to ještě zachránit gólmani. Ani Bříza, ani Schwarz ale zatím nepředvedli nic světoborného. Bříza se zaskvěl v úvodním zápase proti Litívnovu, vyšel mu i duel se Zlínem, ve kterém byly již k viění náznaky zlepšené sparťanské defenzívy. Ovšem nabízí se otázka, nevyužije přece jen Sparta návratu Nejlepšího nováčka předloňské sezóny Tomáš Pöpperleho a nedočkáme se nějaké zajímavé bankářské rošády?
 • Katastrofální hra venku. Přímo tragické jsou výsledky Sparty na kluzištích soupeřů. Pražané získali pouze dva body, a to jim je ještě hráči Vsetína museli téměř darovat sami, když si nechali v poslední minutě srovnat zápas ve vlastní přesilovce, když už vedli 3:0. Že by to bylo absencí libozvučných klaksonů ve spreji v soupeřových halách? :)

Výhled: Následujících pět zápasů má Sparta jedinečnou příležitost se opět odrazit směrem nahoru. Kde jinde než v Litvínově by měla vyhrát, domácí TV zápas s Libercem a předehrávku se Zlínem by zvládnout mohla a v Karlových Varech a doma proti Vsetínu by také nemusela zaváhat. 11 bodů z těchto pěti zápasů je v silách holešovické party.

I mistr Záruba se utne

10. října 2005 v 21:12 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
V sobobním Bully oznámil jindy téměř bezchybný Robert Záruba, že zápas Znojmo-Plzeň je prvním soubojem těchtou soupeřů v přímém přenosu na ČT. Panu Zárubovi se vloudila do statistik malá chybička, Plzeň ve Znojmě před TV kamerami už (pro)hrála, bylo to téměř na den přesně před pěti lety, jak dokazuje tento zápis na hokej.cz.

Vosa víkend

10. října 2005 v 12:29 | M.Č. |  Rozpuštěný a vypuštěný (led)
Luboš Vosátko, který vcelku nenápadně proplul ve zlínské obraně až k 90 extraligovým zápasům, zažil víkend, na jký bude dlouho vzpomínat. V pátek přihrál Okálovi na první gól zápasu a sám pak svou typickou střelou (čti: z naprosto nesmyslného úhlu s pomocí obránce) rozhodo o výhře nad Třincem. Už tím zdvojnásobil svou střeleckou bilanci ve žlutomodrém dresu, nicméně teprve až proměněný samostatný nájezd na Kladně, kdy se Vosa vracel z trestné a střelou pod víko překonal Orcta, byl okamžikem víkendu. 2+1 za dva zápasy, to je srovnatelné s 8 body Marka Urama :)

A osobně si myslím, že to ještě není všechno. Vosa patří k těm hokejistům, jejichž výkon je ovlivněn současnou herní pohodou - pokud se mu daří, dokáže hrát na reprezentační úrovni, naopak po pár nevydařených momentech byste ho nejraději uklidili do Velké Bíteše. Ovšem dnes získává Luboš Vosátko od M.Č. za své kousky titul Hráč víkendu!

Vosova víkendu si všimli i v nedělním Dohránu, což musím pochválit, stejně tak jako profesionální a zajímavé zpracovaní celého pořadu, od začátku až do konce, i přes absenci pozápasových ohlasů z Třince. Ale koho zajímají ohlasy z Třince ?:)

Ba-LASH-tihk

7. října 2005 v 2:10 | M.Č. |  Good ol' hockey game
Slávek Balaštík se dočkal, po letech leteckých pokusů v české extralize si zahrál NHL. Aniž bych mu přál brzký návrat, tak pokud bude předvádět to, co předváděl ve většině zápasů v nároďáku, tak jej máme na Vánoce doma..
Více o prvním zápase #96, nyní přečíslované na #40, píše hokej.cz a Gölbez.

Třiatřicet minut Jardy Modrého

7. října 2005 v 1:58 | M.Č. |  Good ol' hockey game
Pro začátek jen krátce jedno číslo: 33 minut a 56 vteřin - přesně tolik času strávil český bek Jaroslav Modrý na ledě při úvodním zápase nové NHL. Žádný z více než 600 hokejistů, kteří vyjeli první hokejovou noc na led, neměl tak dlouhou šichtu. Modrého parťák z obrany Niclas Havelid pak byl na ledě jen o 20 vteřin méně. Dalš zajímavé postřehy přímo z Toronta přidává James Mirtle.